Monday 21st of August 2017

logo

Home Formacja religijna Scenariusze Świat stworzony przez Boga jest piękny
Świat stworzony przez Boga jest piękny PDF Drukuj Email

Wszystko, co żyje, chwali Boga.  (spotkanie ze św.Franciszkiem, patronem ekologów)

Cele: dziecko wie, że w pięknie tego świata widać wielkość i dobroć Boga i potrafi dziękować Bogu za otaczający go świat pięknej przyrody; dziecko pamięta biblijną historię stwarzania świata; rozumie, że dla Boga każde stworzenie ma wartość; chwali i dziękuje Bogu za stworzenie tak pięknego świata; rozumie, że świat wokół niego powinien być czysty; wie, jak należy się właściwie zachować wobec świata przyrody; wie, czym zajmuje się ekologia; rozumie, dlaczego Święty Franciszek jest patronem ekologów; rozumie postępowanie Świętego Franciszka wobec przyrody; dziecko naśladuje Świętego Franciszka; potrafi segregować śmieci; zauważa potrzebę i konieczność troski o świat przyrody; przeprasza Boga za swoje zaniedbania w kwestii ekologicznej; wyraża chęć bycia małym ekologiem na co dzień.

Metody pracy: modlitwa, śpiew, opowiadanie z życia codziennego snute przez katechetę, pogadanka aktywizująca dzieci, zgadywanka dydaktyczna, prezentacja, wykład dotyczący sylwetki Świętego Franciszka, zabawa edukacyjna (wspólne segregowanie śmieci).

Formy pracy: praca zbiorowa, praca w grupach.

Pomoce: magnetofon, nagranie piosenek: „Duchu Święty”, „Nie gromadźcie skarbów tutaj”, „Raz, dwa, trzy, cały świat” oraz „Przepraszam Cię, Boże”, ilustracje poszczególnych elementów świat stworzonego przez Boga, obrazek przedstawiający Świętego Franciszka, napis: Święty Franciszek Patronem Ekologów, stolik, różne śmieci, worki na śmieci z odpowiednimi napisami, minki do ewaluacji, obrazki z wizerunkiem Świętego Franciszka, medale małego ekologa, naczynia jednorazowe, sałatka owocowa promująca zdrowe odżywanie się.

Przebieg katechezy:

1. Powitanie dzieci oraz modlitewne przywitanie z Panem Jezusem.

2. Śpiew piosenki „Duchu Święty” rozpoczynający wspólną naukę o Bogu.

3. Krótkie opowiadanie katechety.

4. Pogadanka na temat wysłuchanego opowiadania połączona z wprowadzeniem w katechezę dzisiejszą.

5. Zgadywanka dydaktyczna: odgadywanie właściwych nazw stworzonych przez Boga poszczególnych elementów świata.

6. Śpiew piosenki: „Nie gromadźcie skarbów"

7. Prezentacja sylwetki Świętego Franciszka – patrona ekologów.

8. Kształtowanie postawy ekologicznej na wzór Świętego Franciszka. 9. Śpiew piosenki „Raz, dwa, trzy, cały świat” w wykonaniu dzieci

10. Zaproszenie dzieci do zaśmieconego stolika w celu kształtowania właściwych zachowań ekologicznych dzieci oraz uwrażliwienie ich na żyjący świat przyrody w stwarzanych przez nas zanieczyszczeniach.

11. Wprowadzenie do postawy przepraszania Boga za wszelkie zaniedbania ekologiczne ze strony dzieci wyrażone śpiewem: „Przepraszam Cię, Boże”.

12. Wspólne porządkowanie stolika według segregacji śmieci.

13. Podsumowanie, ewaluacja, nagrodzenie dzieci obrazkiem z wizerunkiem Świętego Franciszka oraz medalami małego ekologa.

14. Zaproszenie dzieci do poczęstunku przygotowanego z owocowej zdrowej i witaminowej żywności.

15. Podziękowanie i pożegnanie z dziećmi.

 
 • Witamy w Przedszkolu!
 • Witamy w Przedszkolu!
 • Witamy w Przedszkolu!
 • Witamy w Przedszkolu!
 • Witamy w Przedszkolu!
 • Witamy w Przedszkolu!
 • Witamy w Przedszkolu!
 • Witamy w Przedszkolu!
 • Witamy w Przedszkolu!
 • Witamy w Przedszkolu!
 • Witamy w Przedszkolu!
 • Witamy w Przedszkolu!
 • Witamy w Przedszkolu!
 • Witamy w Przedszkolu!

Polecamy

A
   
  A                        
                                        
A

 

 *
 
 
 Zielone Przedszkole 
 
  z
 
 

A

A


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Theme, web hosting. Valid XHTML and CSS.